امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۲
فعالین و پیشکسوتان صنعت طیور مطرح نمودند

عدم اطمینان به تامین به موقع نهاده ، پرورش دهندگان را در ارتباط با ادامه کار مردد نموده است

گروهی از فعالین صنعت طیور کشور با ارسال نامه ایی به دکتر حمید ورناصری ، مدیرعامل شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور ، مشکلات صنعتگران این بخش را با وی در میان گذاشتند .
عدم اطمینان به تامین به موقع نهاده ، پرورش دهندگان را در ارتباط با ادامه کار مردد نموده است
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ - ۱۹:۰۰ |
کد خبر : ۷۰۳ |
داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، در این نامه عنوان شده است : همانگونه که مسبوق میباشید صنعت طیور کشور در بخش تولید گوشت مرغ بزرگترین تامین کننده بخش پروتیین سفره غذایی مردم کشور بوده و در این عرصه باعث ایجاد ثبات نسبی و اطمینان خاطر مصرف کنندگان و مسئولین متولی را فراهم آورده که این امر باعث مباحات دست اندرکاران این صنعت چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی میباشد. متاسفانه این صنعت مدتی است که بدلایل مختلف به شدت اسیب پذیر بوده و تولید کنندگان آن بخصوص در بخش تولید گوشت مرغ این آسیب پذیری را دو چندان حس میکنند. بخشی از این آسیب پذیری به شرح زیر میباشد:

1.تامین نهاده ها با توجه به تخصیص ارز مبادله ای به واردکنندگان عملا با قیمتی به مراتب بالاتر به دست مصرف کننده (پرورش دهنده گوشت مرغ) میرسد. گاه تدارک نهاده ها بدلایل اعلامی از طرف ارسال کننده کالا به موقع صورت نپذیرفته و این وقفه باعث بروز مشکلات پرورشی در اثر تغییر جیره پرنده میگردد. این تغییراز یک سو باعث افزایش ضریب تبدیل خوراک و به همراه آن افزایش هزینه در قیمت تمام شده را به همراه دارد و از سوی دیگر بدلیل بر هم خوردن تعادل خوراک مصرفی بروز بیماریهای گوارشی و گاها افزایش تلفات را نیز بهمراه دارد نهایتا باعث به هدر رفتن منابع کشور و سرمایه های ملی از یک بعد و همچنین ضرر و زیان سنگین برای پرورش دهندگان از بعد دیگر میشود.

از طرف دیگر عدم اطمینان به تامین به موقع نهاده پرورش دهندگان را در ارتباط با ادامه کار مردد نموده که این نگرانی عدم ثبات در تصمیم گیری و تشویش روحی آنان را فراهم آورده است.

2.مدید مدتی است (نزدیک به چهار سال) که قیمت تضمینی خرید از طرف شرکت پشتیبانی امور دام ثابت بوده و هزینه های تولید متشکل از قیمت نهاده ها، دستمزد ها و هزینه های خدماتی در کنار هزینه های مرتبط با تورم سالیانه افزایش هزینه های تولید را در پی داشته که این امر نشان از عدم تناسب بین قیمت خرید تضمینی با قیمت تمام شده گوشت مرغ دارد.بررسی کارشناسانه هزینه های تولید نمایانگر افزایش 35 تا 40 در صدی قیمت تمام شده گوشت مرغ طی چهار سال گذشته است که با توجه به تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی این میزان افزایش هزینه های تولید نشان از موفقیت عملکرد تولید کنندگان گوشت مرغ دارد، گر چه این عدد تورمی در خرید تضمینی شرکت پشتیبانی خود را نشان نمیدهد و عملا این رقم به تولید کنندگان تحمیل میگردد.

3.تامین نقدینگی برای تولید یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی تولید کنندگان میباشد. افزایش هزینه های پرورش عملا تولیدکنندگان را با مشکل کمبود نقدینگی و کاهش سرمایه مواجه نموده و اکثر مرغداران با استقراض از سیستم بانکی که هر سال به میزان آن اضافه میگردد، با تلاش سعی در ادامه تولید داشته لیکن بدلیل عدم همخوانی قیمت فروش گوشت مرغ  با قیمت تمام شده ، عملا با کاهش سرمایه های خود و عدم توانایی در پرداخت وام های بانکی مواجه بوده که این خود بخش بزرگی از دغدغه آنان میباشد.

به منظور برون رفت از مشکلات پیش رو که ممکن است دامنه دار باشد دست اندرکاران صنعت پیشنهاد میکنند:

1.شرکت پشتیبانی امور دام در تامین نهاده های مورد مصرف در خوراک طیور نقش پر رنگ تری را بر عهده گیرد و با برنامه ریزی منسجم نسبت به واگذاری نهاده ها از طریق اتحادیه سراسری و اتحادیه های استانی حمایت بیشتری از تولید کنندگان به انجام برساند تا عملا تخصیص ارز مبادله ای برای واردات نهاده ها برای تولید کنندگان ملموس تر باشد.و جلوی سوء استفاده احتمالی توسط برخی افراد سود جو به نفع مردم مصرف کننده گرفته شود.

2.شرکت پشتیبانی امور دام با بررسی کارشناسانه، در قیمت خرید تضمینی خود تجدید نظر نموده و عملا با بروز رسانی قیمت خرید خود احساس پشتیبانی به تولید را از طرف خود به تولید کنندگان باز گرداند.بدیهی این قیمت باید متاثر از قیمت بازار نهاده ها و سایر هزینه های مترتب که عملا خارج از اخیتیار پرورش دهندگان میباشد تعیین و قابل اجرا باشد.

3.از انجا که شرکت پشتیبانی میتواند با سیاست گذاری مناسب سبب اتکا تولیدکنندگان در تامین نهاده های خود باشد از اینرو پیشنهاد میگردد تا تدبیری اندیشیده شود که تولید کنندگان از طریق اتحادیه سراسری و یا استانی برای واردات و یا خرید  نهاده های مورد نیاز خود توان لازم را بدست آورند. 

در خاتمه برای کشور آرزوی سر بلندی، برای تولیدکنندگان آرزوی تداوم در تولید و برای شما موفقیت را از پیشگاه خداوند متعال خواهانیم.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه