امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۵
اختصاصی

ارتباط میان اختلافات تجاری چین و آمریکا بر قیمت جهانی سویا

افزایش تنش در روابط تجاری چین و آمریکا طی هفته های گذشته سبب شده است تا در بازار نهاده های جهانی نیز تلاطم هایی ایجاد گردد .
ارتباط میان اختلافات تجاری چین و آمریکا بر قیمت جهانی سویا
جمعه | ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ - ۱۸:۵۱ |
کد خبر : ۶۲۶ |
بین الملل

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، یکی از نخستین پس لرزه های این تنش ، اختلال در روند و بازار تجارت جهانی محصول سویا خواهد بود و بطور حتم برخی از جریانهای جهانی فروش و حمل این محصول ، دچار اختلال خواهد شد . اما در این بین به نظر میرسد تا اروپایی ها ، از تنش میان این دو کشور بهره برداری بهینه نمایند . سازمان غذا و کشاورزی ایالات متحده روز گذشته اعلام نمود که موفق شده است تا 458 هزار تن سویا را در مقاصدی نامعلوم به فروش برساند . تحلیلگران ارشد بازار این دانه روغنی قویا معتقدند که این مقاصد نامعلوم ، کشورهای پردازش کننده سویا همانند آلمان و هلند بوده اند .

اگر این مبادله بصورت رسمی مورد تائید قرار گیرد ، این فروش ، بزرگترین محموله وارد شده به بلوک کشورهای اروپایی طی پانزده سال اخیر است .

تائید این خبر در روز گذشته سبب شد تا شاخص های قیمت سویا در بورس شیکاگو تقویت شود و از سقوط احتمالی فرار کند . از سوی دیگر دونالد ترامپ ، ریاست جمهور آمریکا نیز چینی ها را به تلافی یکصد میلیارد دلاری تهدید نمود . موضوعی که به نظر نمیرسد تا خللی در رفتار فعلی چینی ها ایجاد نماید .

اما در این بین ، جک اسکوییل ، تحلیلگر گروه Price Futures ، بر این باور است که جهان در حال حاضر و طی روزهای آینده ، شاهد اصلاح تجارت خواهد بود . چرا که اتخاذ چنین سیاستهایی سبب افزایش قیمت سویای برزیل میشود . اما در کوتاه مدت ، خریداران این محصول استراتژیک در سواحل خلیج فارس از جمله بهره برداران بسیار مثبت در این معامله خواهند بود و صادرکنندگان سویا در شمال غرب اقیانوس آرام بعنوان انبار شماره دو سویا جهان ، از این بازی تجاری متضرر خواهند شد . فرضیه هایی که همگی به تصمیم چین طی ماههای آینده بستگی خواهند داشت .

تنشهای تجاری میان واشنگتن و پکن طی هفته گذشته این بازار را تحت تاثیر قرار داد . قیمت سویا پس از رخداد این اختلافات ، 5 درصد کاهش یافت و در انتهای هفته ( روز شنبه ) به کاهشی یک درصدی رسید .

ایالات متحده دومین صادرکننده سویا در جهان پس از برزیل میباشد . چین نیز از بزرگترین واردکنندگان این محصول است و حدود دو سوم از کل سویای تولیدی در جهان را خریداری میکند . از سوی دیگر ، هزینه حمل و نقل سویا از ایلات متحده بصورت سنتی گرانتر از رقیب برزیلی میباشد .

در این بین ، وضع تعرفه های بالا برای واردکنندگان سویای آمریکایی میتواند برزیل را در آغاز سطح فروشی تاریخی قرار دهد . جیم ساتر ، مدیر اجرایی شورای صادرات سویا ایالات متحده گفت : آنچه که در کوتاه مدت روی خواهد داد ، سرازیر شدن سویای تولیدی برزیل به سمت چین و پخش محصولات آمریکایی در سایر بازارها خواهد بود .

از سوی دیگر ، بسیاری از خریداران سویای برزیل که محصولات مد نظر خود را طی روز جمعه رزرو کرده بودند ، با ایجاد تغییراتی ، کلیه خریدهای خود را کنسل کردند و از شرکتهای آمریکایی خرید نمودند چرا که قیمتهای ایالات متحده از رقیب برزیلی خود ، کمتر بود . اما یکی از مفسرین ارشد این بازار که نخواست نامش فاش شود گفت : طی هفته های آینده با بازاری کانلا جدید روبرو خواهیم بود که طی آن ، قیمت سویای آمریکا از برزیل کمتر خواهد بود . از سوی دیگر ، ماههای می تا جولای امسال ، برای صادرکنندگان برزیل ، بسیار پرکار خواهد بود و برای آمریکایی ها به نظر نمیرسد تا رونقی داشته باشد .

در نهایت ، مفسرین بر این باورند که تلاطم بازار سویا ، کوتاه مدت بوده و طی هفته های آینده به آرامشی نسبی دست پیدا کند .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه