امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۴
محققین موسسه pribright موفق شدند

سرعت و سهولت تولید واکسنها تا ده برابر افزایش خواهد یافت

محققین در موسسه Pribright در حال توسعه روشی از ساخت انواع واکسنهای طیور هستند که سرعت و سهولت تولید آنها را تا ده برابر افزایش خواهد داد .
سرعت و سهولت تولید واکسنها تا ده برابر افزایش خواهد یافت
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ - ۱۳:۰۵ |
کد خبر : ۶۳۴ |
بین الملل

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، واکسن های متعدد با بهره گیری از تخم مرغ و یا سلول های مرغ تولید می شوند ، اما مقدار تولید شده توسط پاسخ های ایمنی محدود می شود و عملا به مانعی بزرگ در برابر تکثیر ویروس های واکسن مبدل می شود . در تحولی نو ، محققین برای نخستین بار ، در تلاشند تا توصیف ژنی مجموعه ای از پروتئین های ایمنی در طیور تحت عنوان chifitm را که مانع افزایش تعداد ویروسها در سلولها میشوند را محدود کنند .

دکتر مارک فایف ، سرپرست تحقیقاتی و رئیس گروه ژنتیک و ژنومیک این موسسه به خبرنگاران گفت : "بسیاری از واکسن ها برای حیوانات و انسان ها با رشد ویروسی تضعیف شده در تخم مرغ یا سلول های طیور تولید می شوند که پس از آن برای استفاده در سطوح بالا ، استخراج می شوند . اگر چه پروتئینهای ایمنی chIFITM می توانند به حافظت از جوجه ها در برابر عفونتهای ویروسی کمک کنند، اما این پروتئین ها در حقیقت ، تولید واکسن را نیز دچار اختلال میکنند .

از اینرو ، محققین در این مطالعه از نوعی سیستم ویرایش ژنی به نام  CRISPR / Cas9 برای حذف ژن chIFITM در سلول های مرغ بهره برداری نمودند تا بر اثرات این پروتئین غلبه نمایند . تلاشی که به نظر میرسد تا با موفقیت همراه بوده است . نتایج این مطالعه سبب میشود تا واکسنها به خصوص برای کشورهای در حال توسعه ، ارزان تر شوند . مفسرین بر این باورند که این تکنولوژی از اوایل سال 2021 بصورت تجاری در دسترس شرکتهای تولیدکننده باشد .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه