امروز : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۰
اختصاصی

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در هفته ایی که گذشت

ساعاتی پیش مقامات بهداشتی در عربستان سعودی ، تایوان و توگو از رخداد کانونهای جدیدی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این کشورها خبر داده اند و دانمارک نیز برای نخستین بار ، با ویروس کم حدت این بیماری درگیر شده است .
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در هفته ایی که گذشت
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ - ۱۰:۲۳ |
کد خبر : ۷۱۴ |
بین الملل

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، مقامات دامپزشکی عربستان سعودی با ارسال گزارشی رسمی به سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) هفت شیوع جدید از ویروس H5N8 آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در این کشور اعلام نموده اند . تمامی این کانونها در منطقه ریاض میباشند . آخرین باری که این کشور با ویروس آنفلوآنزای پرندگان درگیر شده بود به دسامبر سال جاری میلادی باز میگردد .

از سوی دیگر ، بر طبق گزارش رسمی وزارت کشاورزی تایوان و تائید سازمان OIE ، دو شیوع جدید از ویروس H5N2 فوق حاد این بیماری در تایوان نیز روی داده است . رخدادهای یاد شده در مناطق  Pingtung و یونلین روی داده است .

اعلام کانونهای یاد شده تحت شرایطی روی داده است که وزارت زراعت، غذا و امور روستایی کره جنوبی در تلاش است تا مختومه شدن پرونده های درگیری و بیماری در این کشور را اعلام نماید . بر اساس اعلام مقامات رسمی این کشور ، شیوع این بیماری در کره جنوبی در ماه نوامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و با 22 کانون درگیری در پایان ماه آوریل ، خاتمه یافت .

اما در گوشه ایی دیگر از جهان ، La Tribune Afrique گزارش داده است که توگو ، دومین مورد خود را در درگیری با این بیماری و ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، تجربه کرده است . ویروس H5N1 در گله ایی در منطقه Lacs در جنوب این کشور ، شناسایی شده است و بدنبال آن ، بیش از 4000 قطعه انواع طیور موجود در منطقه معدوم سازی شده اند . بدنبال این رخداد ، آفریقای جنوبی نیز از بیم درگیری واحدهای پرورش خود ، به مدت 30 روز ، هرگونه آغاز فعالیت پرورش طیور در این کشور را ممنوع اعلام نموده است .

آلمانی ها نیز شیوعی جدید از ویروس فوق حاد این بیماری را در یک قطعه پرنده وحشی ، مورد تائید قرار داده اند . بر اساس برآوردهای صورت پذیرفته ، ویروس عامل مرگ این پرنده همانند شیوع قبلی در منطقه اشلسویگ-هولشتاین ، H5N6 بوده است .

در نهایت ، خبرها از دانمارک حاکی از آن دارد که گله ایی 20 هزار قطعه ایی اردک در این کشور با آنفلوآنزای کم حدت پرندگان درگیر شده است . بر اساس گزارش های رسمی ارسال شده به OIE ، این برای نخستین بار است که این ویروس طی سالهای اخیر در این کشور شناسایی میشود .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه