امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۸
متخصصین آلتک مطرح نمودند

معرفی نه فناوری برتر که صنعت طیور را متحول خواهند کرد

پیشرفت در مدل های کسب و کار بلند مدت ، روندی قطعی در تاریخ اقتصاد جهانی دارد .
معرفی نه فناوری برتر که صنعت طیور را متحول خواهند کرد
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۲۳ - ۰۷:۰۰ |
کد خبر : ۷۲۵ |
بین الملل

پیشرفت در مدل های کسب و کار بلند مدت ، روندی قطعی در تاریخ اقتصاد جهانی دارد . صنعت طیور نیز همراه با سایر ارکان کشاورزی بین المللیی در مسیر تغییرات قرار گرفته است و ممکن است هر لحظه توسط هریک از این پیشرفتها که همیشه نیز مفید نخواهند بود ، قرار گیرد .

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، ایدان کانلی مدیر ارشد نوآوری شرکت آلتک تخرا به بیان و تشریح 9 تکنولوژی و فناوری برتر که میتوانند صنعت طیور را متحول کنند ، پرداخته است . وی از پیش قراولان این صنعت ، مجدا خواسته است تا این پیشرفتها را جدی بگیرند . کانلی بر این باور است که بزرگترین کمبود صنعت طیور ، عدم جمع آوری و استفاده از داده ها است .

این فناوریهای چالش برانگیز عبارتند از :

  1. چاپ سه بعدی که هر رویه از قیمت آن کاسته شده و بر کیفیت آن افزوده میشود و میتواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای روزانه این صنعت باشد .
  2. ربات ها که امکان برنامه ریزی کاربردی در مزارعپرورش را دارند . این تجهیزات ، از مزایای کاهش خطر بیولوژیکی نیز بهره مند می شوند . آنها مزرعه را ترک نمی کنند و مقاومت بیشتری نسبت به محیط زیست و سلامتی در مزارع پرورش داشته . محققین بر این باورند که بزودی ، روبات ها حتی می تواند در زنجیره تامین نیز مورد استفاده قرار گیرند .
  3. هواپیماها و سیستمهای هوابرد بدون سرنشین ، که می توانند در نظارت و جمع آوری داده ها بسیار بهتر از انسانها عمل کنند . شاید بالاترین پتانسیل بهره گیری از چنین تکنولوژی را بتوان در پرورش طیور آزاد و ارگانیک ، تجربه نمود .
  4. سنسورها طیف گسترده ای از کاربردهای احتمالی و توانایی جمع آوری داده ها را در مواردی که قبلا امکان پذیر نبودند، ارائه می دهند. کانوللی بر این باور است که سنسورها از اولین فناوری های پیشرفته بودند که در این صنعت مورد استفاده قرار گرفتند . کاربردهای احتمالی چنین سیستمی ، شامل نظارت بر دمای بدن و سطح استرس پرنده است . مشاهده این شاخص ها ، می تواند منجر به افزایش بهره وری و رفاه بیشتر حیوانات شود .
  5. هوش مصنوعی (AI) که طی سالهای گذشته ، تحولاتی سریع در سرفصل های آن در سرتاسر جهان در حال روی دادن است و در جذب سرمایه گذاری از بخشهای پیشرو است . کانولی گفت : الگوریتم های هوش مصنوعی به اندازه ایی پیچیده شده اند که توانایی ردیابی دقیق وزن بدن بیش از 50 هزار پرنده موجود در هر سالن را در کسری از ثانیه دارا میباشند .
  6. واقعیت افزوده (AR) : چشم انسان تنها می تواند فضای محدودی را بررسی نماید و چنین سیستمی ، فرصتی بی نظیر را برای تولیدکنندگان پدید خواهد آورد تا بررسی های دقیقی را بر طیف های مختلف پرورشی ، داشته باشند . از سوی دیگر ، مصرف کنندگان نیز با بهره گیری از چنین سیستمی ، میتوانند براحتی سالنهای پرورش طیور را ببینند ، با آن تعامل بیشتری داشته باشند و با شفافیت بیشتری در مورد محوصلاتی که ما تولید نموده و در قفسه ها قرار می دهیم ، تصمیم بگیرند .
  7. واقعیت مجازی ( VR ) : شرکتهای بسیاری در حال حاضر برای نمایش شرایط مزرعه ای به مصرف کنندگان از این سیستم ، استفاده میکنند . اخیرا شرکت مک دونالد در انگلستان ، از هدست های این فناوری پیشرفته برای نمایش مزارع پرورشی که محصولات خود را از آن تهیه میکند ، به مشتریانش بهره میبرد .
  8. بلاک چین : کانولی بلاکچین را به طور بالقوه ایی ، متحول کننده این بخش میشمارد . تکنولوژی لجستیک توزیع کننده بلاکچین ، سبب افزایش شفافیت در عرضه مواد غذایی می شود و به طور بالقوه می تواند یکی از بزرگترین مشکلات کشاورزی را حل کند . این تکنولوژی چگونگی پردازش و تهیه محصولات این صنعت را به صورت قدم به قدم برای مصرف کننده تبیین میکند . فروشگاههای زنجیره ایی Walmart در حال حاضر از تکنولوژی بلاکچین در چین استفاده می کند و آن را به ایالات متحده نیز توسعه داده است .
  9. اینترنت اشیاء : پایه و اساس تمامی پیشرفتها و تکنولوژی های یاد شده ، این موضوع میباشد . IOT یا اینترنت اشیاء ، از ارتباطات ایجاد شده توسط گسترش اینترنت در آن دسته از دستگاه ها و اشیاء که بصورت روزمره مورد استفاده قرار میگیرند ، بهره برداری میکند . در واقع ، این سیستم ، پتانسیلی غنی برای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل آنهاست .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه