امروز : پنج شنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
دکتر حسین کیهانی گفت :

۸۰ درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند

راه اندازی قریب الوقوع سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور بهانه ایی شد تا پای صحبتهای جناب آقای دکتر حسین کیهانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان بنشینیم .
80 درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند
شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ - ۱۶:۲۱ |
کد خبر : ۱۱۷ |
نهاده ها و نیازمندی ها

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، دکتر کیهانی گفت : سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور بر اساس ماده 30 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی ، به منظور ساماندهی و کنترل کیفی کارخانجات خوراک دام ،طیور و آبزیان توسط وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی گردیده است .

این سامانه فاز دوم سامانه یکپارچه نهاده های دامی کشور میباشد که فاز اول آن در بخش سبوس گندم قبلاً رونمایی و اجرا گردیده است  .در این بخش )فاز دوم( ساماندهی کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان و صنایع وابسته با همکاری سه جانبه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ، اتحادیه مرکزی کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور و بانک سپه آغاز بکار کرده است. این سامانه در راستای سیاستهای کلی و کلان کشور و انجام وظایف قانونی وزارت جهاد کشاورزی جهت مدیریت جامع صنایع خوراک دام به بهره برداری رسیده است .

کیهانی ادامه داد : در آینده نزدیک کلیه خدمات قابل ارائه و همچنین ، نظارت های کیفی بر تولید در قالب این برنامه خواهد بود و پیش بینی می گردد صدور و تمدید انواع مجوز ، گواهینامه فنی ، تخصیص اعتبارات و تسهیلات ، تامین نهاده ها و نیازمندیها ، صادرات و واردات و سایر امور مرتبط با ایجاد بانک اطلاعاتی و تعیین پراکنش این واحدها در سطح کشور از طریق این سامانه مدیریت گردد . بدین منظور این کارخانجات می بایست نسبت به ثبت نام و احراز هویت خود در سامانه به آدرسwww.enahadeh.ir  اقدام و پس از دریافت کد کاربری و رمز عبور ، اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان گفت : این سامانه قابلیت اتصال به سامانه هایی چون سماصط را داشته و در صورت نیاز میتواند این اتصال انجام پذیرد .

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر توانایی کارخانجات تولید دان در هنگام افزایش تقاضا گفت : هم اکنون بالغ بر 650 واحد صنعتی تولید خوراک دام ،طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 19 میلیون تن در کشور ایجاد شده است که تعداد قابل ملاحظه ای از این واحدها دارای پتانسیل و توان علمی و عملیاتی بالا و تکنولوژی روز می باشند که ضامن خودکفا نمودن کشور در این عرصه و قادر به صدور محصولات نیز هستند.

کیهانی ادامه داد : یکی از چالش های مهم و موثر این صنعت تامین به موقع خوراک مورد نیاز است . در حال حاضر قریب به  80 درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند که نوسانات قیمتی شدیداً تانیر گذار و از سوی دیگر بخش عمده ای از این اقلام به صورت خام به سمت واحدهای پرورشی هدایت می گردد تا به شکل سنتی مصرف شود . این روش تغذیه به دلایل مختلفی چون افزایش قیمت تمام شده محصولات دامی ، کاهش کیفیت و مسائل بهداشتی ، مورد تائید کارشناسان نمی باشد .

لذا از آنجائیکه تغذیه 60 تا 70 درصد هزینه های پرورش را در بر میگیرد ، استفاده از خوراک آماده و فرآوری شده صنعتی در کارخانجات خوراک ، در کاهش ضریب تبدیل غذایی ، افزایش راندمان ، بهبود در کیفیت محصولات پروتئینی و همچنین ، صرفه جویی اقتصادی بسیار پر اهمیت می باشد . در نتیجه ، برای افزایش بهره وری تجدید نظر در خصوص نحوه تغذیه در سطح واحدهای پرورشی بسیار پر اهمیت می باشد .

وی در پایان گفت : با توجه به راه اندازی سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور ، فصل جدیدی در راستای اظهار توانمندیها در این بخش در راستای جلب حمایت های ویژه دولتی و تغییر شیوه تغذیه سنتی به صنعتی بوجود آمده که امیدوار است با استقبال دست اندرکاران محترم این حوزه در بخشهای دولتی و خصوصی به اهداف مورد نظر برسیم.

در پایان ضمن قدردانی و آرزوی موفقیت برای دست اندرکاران محترم رادیو صنعت طیور ایران امیدوار است با فعالیت حداکثری کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور شاهد افزایش کمیت و کیفیت محصولات پروتئینی و بهره وری اقتصادی در واحدهای پرورشی باشیم .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه