امروز : پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۷
دکتر حسین کیهانی گفت :

۸۰ درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند

راه اندازی قریب الوقوع سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور بهانه ایی شد تا پای صحبتهای جناب آقای دکتر حسین کیهانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان بنشینیم .
80 درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند
شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ - ۱۶:۲۱ |
کد خبر : ۱۱۷ |
نهاده ها و نیازمندی ها

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، دکتر کیهانی گفت : سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور بر اساس ماده 30 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی ، به منظور ساماندهی و کنترل کیفی کارخانجات خوراک دام ،طیور و آبزیان توسط وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی گردیده است .

این سامانه فاز دوم سامانه یکپارچه نهاده های دامی کشور میباشد که فاز اول آن در بخش سبوس گندم قبلاً رونمایی و اجرا گردیده است  .در این بخش )فاز دوم( ساماندهی کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان و صنایع وابسته با همکاری سه جانبه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ، اتحادیه مرکزی کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور و بانک سپه آغاز بکار کرده است. این سامانه در راستای سیاستهای کلی و کلان کشور و انجام وظایف قانونی وزارت جهاد کشاورزی جهت مدیریت جامع صنایع خوراک دام به بهره برداری رسیده است .

کیهانی ادامه داد : در آینده نزدیک کلیه خدمات قابل ارائه و همچنین ، نظارت های کیفی بر تولید در قالب این برنامه خواهد بود و پیش بینی می گردد صدور و تمدید انواع مجوز ، گواهینامه فنی ، تخصیص اعتبارات و تسهیلات ، تامین نهاده ها و نیازمندیها ، صادرات و واردات و سایر امور مرتبط با ایجاد بانک اطلاعاتی و تعیین پراکنش این واحدها در سطح کشور از طریق این سامانه مدیریت گردد . بدین منظور این کارخانجات می بایست نسبت به ثبت نام و احراز هویت خود در سامانه به آدرسwww.enahadeh.ir  اقدام و پس از دریافت کد کاربری و رمز عبور ، اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان گفت : این سامانه قابلیت اتصال به سامانه هایی چون سماصط را داشته و در صورت نیاز میتواند این اتصال انجام پذیرد .

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر توانایی کارخانجات تولید دان در هنگام افزایش تقاضا گفت : هم اکنون بالغ بر 650 واحد صنعتی تولید خوراک دام ،طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 19 میلیون تن در کشور ایجاد شده است که تعداد قابل ملاحظه ای از این واحدها دارای پتانسیل و توان علمی و عملیاتی بالا و تکنولوژی روز می باشند که ضامن خودکفا نمودن کشور در این عرصه و قادر به صدور محصولات نیز هستند.

کیهانی ادامه داد : یکی از چالش های مهم و موثر این صنعت تامین به موقع خوراک مورد نیاز است . در حال حاضر قریب به  80 درصد نهاده های مورد نیاز از طریق واردات تامین می گردند که نوسانات قیمتی شدیداً تانیر گذار و از سوی دیگر بخش عمده ای از این اقلام به صورت خام به سمت واحدهای پرورشی هدایت می گردد تا به شکل سنتی مصرف شود . این روش تغذیه به دلایل مختلفی چون افزایش قیمت تمام شده محصولات دامی ، کاهش کیفیت و مسائل بهداشتی ، مورد تائید کارشناسان نمی باشد .

لذا از آنجائیکه تغذیه 60 تا 70 درصد هزینه های پرورش را در بر میگیرد ، استفاده از خوراک آماده و فرآوری شده صنعتی در کارخانجات خوراک ، در کاهش ضریب تبدیل غذایی ، افزایش راندمان ، بهبود در کیفیت محصولات پروتئینی و همچنین ، صرفه جویی اقتصادی بسیار پر اهمیت می باشد . در نتیجه ، برای افزایش بهره وری تجدید نظر در خصوص نحوه تغذیه در سطح واحدهای پرورشی بسیار پر اهمیت می باشد .

وی در پایان گفت : با توجه به راه اندازی سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور ، فصل جدیدی در راستای اظهار توانمندیها در این بخش در راستای جلب حمایت های ویژه دولتی و تغییر شیوه تغذیه سنتی به صنعتی بوجود آمده که امیدوار است با استقبال دست اندرکاران محترم این حوزه در بخشهای دولتی و خصوصی به اهداف مورد نظر برسیم.

در پایان ضمن قدردانی و آرزوی موفقیت برای دست اندرکاران محترم رادیو صنعت طیور ایران امیدوار است با فعالیت حداکثری کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور شاهد افزایش کمیت و کیفیت محصولات پروتئینی و بهره وری اقتصادی در واحدهای پرورشی باشیم .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه