امروز : شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۴
دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی استان همدان عنوان نمود

تنظیم بازار نظارتی بر بازار مرغ زنده ندارد

اگر واسطه ها وخریداران مرغ زنده ساماندهی شوند و برای خرید مرغ از مرغداران فاکتور فروش دریافت کنند ، میتوان از  ارزان فروشی و سوء استفاده در این بخش جلوگیری نمود .
تنظیم بازار نظارتی بر بازار مرغ زنده ندارد
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۱۹:۴۲ |
کد خبر : ۷۸ |
اطلاعات بازار

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، جناب آقای روزبهانی ، تولیدکننده و دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی استان همدان امروز در گفتگوی خود با خبرنگار ما ضمن ابراز این موضوع گفت : با ساختار فعلی عملا هیچ اقدامی قابل اجرا نیست . در حال حاضر تنظیم بازار نظارتی بر بازار مرغ زنده ندارد و تنها زمان افزایش قیمت مرغ کشته وارد عمل شده و روی مرغ کشته مانور میدهد و به این ترتیب زمینه سوء استفاده هر چه بیشتر را به واسطه ها میدهد  .

روزبهانی افزود : اشکال کار این است که قیمت مرغ زنده باید بر اساس هزینه و سود متعارف محاسبه شود و خروجی آن با توجه به پروسه کشتار و توزیع محاسبه شود . در سیستم فعلی ، تحت هر شرایطی بالا و پایین رفتن قیمت ، سود قسمت توزیع را تکمیل میکند .

اما در قسمت اول که همان تولید است اگر قیمت کاهش یابد عملا سود که در نظر گرفته نمیشود مرغدار باید ضرر هنگفت را بپذیرد . پس جامعه مرغداران کشور باید خود را از سیستم توزیع جدا کند چرا که در هر صورت سود این قسمت تضمین شده است.

وی در پایان صحبتهای خود گفت : تنظیم بازار نیز باید برای مرغ زنده ، پروسه جداگانه ای در نظر بگیرد و قیمت کف بر مبنای هزینه تمام شده و سود قانونی ملاک قرار دهد. هرچند که اصولا قیمت گذاری با این شیوه ها از اصل با تجارت آزاد مغایرت دارد اما باتوجه به ساختار غلط موجود ، شاهد این نابسامانی هستیم.

چند روزی است که برغم کاهش قیمت مرغ زنده از کف تعریف و کارشناسی شده 4550 تومانی در برخی استانهای کشور ، کمیته نظارت بر قیمت این محصول پروتئینی هیچ واکنشی نشان نمیدهد .

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

تازه های نشر

جدیدترین مقاله علمی تولیدی ما

آخرین نوبت خبری رادیو صنعت طیور

مصاحبه