امروز : سه شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۰
علیرضا اکبرشاهی خبر داد

۴۰ درصد از واحدهای پرورش طیور تخمگذار کشور ، فرسوده هستند

دکتر علیرضا اکبرشاهی ، مدیر کل دفتر بهداشت و بیماریهای طیور ، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور ، محورهای اصلی فعالیت این سازمان را جهت کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان ، تشریح کرد .
۴۰ درصد از واحدهای پرورش طیور تخمگذار کشور ، فرسوده هستند
جمعه | ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۶:۱۵ |
کد خبر : ۱۱۵ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، اکبرشاهی ، از تقویت سیستم رصد و پایش بیماری ، تقویت سیستم قرنطینه و امنیت زیستی واحدها ، مختومه سازی پرونده بیماری و بهره گیری از واکسن به عنوان ابزاری کمکی ، به محورهای اصلی این اقدامات نام برد .

وی گفت : تا سال گذشته ، تنها مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور توانایی شناسایی و جداسازی عامل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را داشت که این موضوع ، سبب می‌شد تا روند تشخیص گاها تا ۷۲ ساعت طول بکشد . اما امروز ۱۶ استان این توانایی را کسب کردند و زمان تشخیص و مداخله جهت معدوم سازی واحدهای درگیر ، به ۵ تا ۶ ساعت کاهش یافته است .

اکبرشاهی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ درصد از مزارع پرورش طیور تخمگذار کشور ساختار فرسوده دارند گفت : این ساختارهای فرسوده ، توانایی مقابله با ویروس را ندارند . از این رو ، با برنامه ریزی های صورت پذیرفته ، از سال گذشته ، کمیته های ممیزی در استان ها شکل گرفت .

به طبع آن ، بسیاری از واحدهای پرورش طیور مادر و تخمگذار ، شرایط مدنظر این کمیته ها را احراز نکردند و مجبور به اصلاح ساختار خم شده شدند این سیاست در استانهای قزوین ، تهران ، البرز و قم تأثیرات چشمگیری داشته است .

مدیر کل دفتر بهداشت و بیماریهای طیور ، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور در پایان گفت : امسال برخلاف سال گذشته ، بحث مختومه سازی را اجرا می کنیم . سازمان دامپزشکی کشور تنها به معدوم‌سازی واحدهای درگیر کفایت نمی کند و این ، بدان معناست که منبع ویروس و سیر حرکتی این عامل بیماری زا نیز بررسی می شود و سپس پرونده درگیری واحدها ، مختومه میشوند .

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور