امروز : یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۱
علیرضا اکبرشاهی خبر داد

۴۰ درصد از واحدهای پرورش طیور تخمگذار کشور ، فرسوده هستند

دکتر علیرضا اکبرشاهی ، مدیر کل دفتر بهداشت و بیماریهای طیور ، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور ، محورهای اصلی فعالیت این سازمان را جهت کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان ، تشریح کرد .
۴۰ درصد از واحدهای پرورش طیور تخمگذار کشور ، فرسوده هستند
جمعه | ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۶:۱۵ |
کد خبر : ۱۱۵ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، اکبرشاهی ، از تقویت سیستم رصد و پایش بیماری ، تقویت سیستم قرنطینه و امنیت زیستی واحدها ، مختومه سازی پرونده بیماری و بهره گیری از واکسن به عنوان ابزاری کمکی ، به محورهای اصلی این اقدامات نام برد .

وی گفت : تا سال گذشته ، تنها مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور توانایی شناسایی و جداسازی عامل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را داشت که این موضوع ، سبب می‌شد تا روند تشخیص گاها تا ۷۲ ساعت طول بکشد . اما امروز ۱۶ استان این توانایی را کسب کردند و زمان تشخیص و مداخله جهت معدوم سازی واحدهای درگیر ، به ۵ تا ۶ ساعت کاهش یافته است .

اکبرشاهی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ درصد از مزارع پرورش طیور تخمگذار کشور ساختار فرسوده دارند گفت : این ساختارهای فرسوده ، توانایی مقابله با ویروس را ندارند . از این رو ، با برنامه ریزی های صورت پذیرفته ، از سال گذشته ، کمیته های ممیزی در استان ها شکل گرفت .

به طبع آن ، بسیاری از واحدهای پرورش طیور مادر و تخمگذار ، شرایط مدنظر این کمیته ها را احراز نکردند و مجبور به اصلاح ساختار خم شده شدند این سیاست در استانهای قزوین ، تهران ، البرز و قم تأثیرات چشمگیری داشته است .

مدیر کل دفتر بهداشت و بیماریهای طیور ، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور در پایان گفت : امسال برخلاف سال گذشته ، بحث مختومه سازی را اجرا می کنیم . سازمان دامپزشکی کشور تنها به معدوم‌سازی واحدهای درگیر کفایت نمی کند و این ، بدان معناست که منبع ویروس و سیر حرکتی این عامل بیماری زا نیز بررسی می شود و سپس پرونده درگیری واحدها ، مختومه میشوند .

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور