امروز : یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۳
اختصاصی

شیرینی طعم واردات برای عده ایی معدود سبب تلخی اوقات تولیدکنندگان پرشمار تخم مرغ شده است

طی روزهای گذشته ، انتشار اخباری ضد و نقیض در خصوص واردات مقادیر بالایی تخم مرغ خوراکی به کشور ، سبب نگرانی تولیدکنندگان این بخش شده است . اخباری که اکنون ، فعالین حاضر در تشکل های کشوری این صنف بر این باورند ، حقیقت دارد .
شیرینی طعم واردات برای عده ایی معدود سبب تلخی اوقات تولیدکنندگان پرشمار تخم مرغ شده است
شنبه | ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۲۳:۳۳ |
کد خبر : ۲۳۶ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، دکتر ناصر نبی پور ، تولیدکننده و عضو هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن به خبرنگار ما گفت : بر اساس برآوردهای صورت پذیرفته ، در حال حاضر ، 14 کامیون از محصول تخم مرغ وارداتی در گمرک شهریار است . متاسفانه ده کامیون ترخیص شده و 10 کامیون نیز در راه است .
نبی پور ادامه داد : در آخرین جلسه ایی که با مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و شرکت سهامی پشتیبانی امور دام برگزار شد ، مقرر گردید تا به هیچ وجه واردات این محصول ادامه پیدا نکند . این در حالی است که بر اساس همین توافقات ، هرگونه وارداتی بایستی توسط تشکل های این بخش صورت پذیرد .
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت : تشکل ها در راستای کنترل قیمت ، اقدام به عقد قرارداد با بخش دولتی کرده اند اما محصول تولیدی ، توسط بخش دولتی تحویل گرفته نمیشود و تحت شرایطی چون امروز ک صنعت تولید تخم مرغ کشور نیازمند صادرات است ، مشاهده میشود که اقدام به واردات همان محصول شده است !!! موضوعی که نیاز به واکاوی جدی دارد .
وی هدف نهایی از انجام چنین اقداماتی را کاهش بیش از پیش قیمت تخم مرغ ارزیابی نمود و گفت : حجم واردات فوق گرچه زیاد نیست اما شوک ناشی از آن میتواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد .
اما مهندس رضا ترکاشوند ، مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در این خصوص گفت : ما از حدود ۴۵ روز پیش ، با توجه به وضعیت تولید تخم مرغ که بیش از نیاز کشور است ، از شرکت سهامی پشتیبانی امور دام و وزارت جهاد کشاورزی خواستیم تا بحث واردات تخم مرغ ، متوقف شود و در ازای آن ، این اتحادیه نیازهای موجود را حتی با قیمتی که قبول ندارد ، تامین نماید . موضوعی که در جلسه فوق ، مورد پذیرش طرفین قرار گرفت . به ما قول داده شد که واردات متوقف شود و حتی پروفورماهای درخواست شده نیز لغو شوند . تصور ما در اتحادیه این بود که موضوع ، حل شده است اما متاسفانه طی روزهای اخیر با خبر شده ایم که طی هفته گذشته ، چندین کانتینر تخم مرغ خوراکی وارد شده است . عملی بیجا که سبب ناراحتی فعالین این بخش در کشور شده است .
ترکاشوند ، از وجود مازاد تولید تخم مرغ در کشور خبر داد و گفت : این موضوع سبب شده است تا تولیدکنندگان ، این محصول را گاها تا 1500 تومان کمتر از قیمت تمام شده ، عرضه نمایند . رویه ایی که ما را بر آن داشته است تا تلاش نمائیم گله های پیر را زودتر از چرخه تولید حذف کنیم و از این فشار مضاعف بر تولیدکنندگان بکاهیم و گله های جوانی که به تولید رسیده اند و بعضا از بیماری فوق حاد تنفسی نیز طی سالهای گذشته ، زیان مالی شدیدی دیده اند را از آسیب مجدد و مظاعف برهانیم .
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در پایان گفت : به هر طریق باید جلوی واردات این محموله ها توسط مسئولین امر گرفته شود و از ورود محصولات آن به بازار ، جلوگیری نمود .
با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که آیا شیرینی واردات محصول تخم مرغ به کشور ، کام واردکنندگان معدودی را با تلخی مضاعف برای تولیدکنندگان پرشمار این محصول ، شیرین خواهد کرد یا خیر و آیا بهانه وجود کمبود در کشور ، این رویه واردات را به سایر زیربخش های طیور سرایت خواهد داد یا خیر !

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور