امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۴
اختصاصی

آیا صنعت طیور با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی خداحافظی خواهد کرد ؟

به نظر میرسد تا زمزمه های عدم تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های مصرفی طیور ، طی روزهای گذشته قوت گرفته باشد .
آیا صنعت طیور با ارز دولتی 4200 تومانی خداحافظی خواهد کرد ؟
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۲۲ - ۱۱:۴۹ |
کد خبر : ۳۷۰ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، روز گذشته برخی خبرگزاری های نزدیک به دولت ، از اختصاص ۳.۵ میلیارد دلار ارز ، طی سال گذشته ، برای تامین نهاده های تولید مرغ خبر داده اند و از قیمت فعلی محصولات تولیدی صنعت طیور ، انتقاد کرده اند و بر این باورند که تامین ارز یاد شده ، تاثیر محسوسی را بر قیمت تولید این بخش نداشته است .
از سوی دیگر و طی اقدامی که میتواند نتایجی موازی برای اجرای چنین طرحی را داشته باشد ، بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران ، واردات سویا بدون اجازه وزارت جهاد کشاورزی ممنوع شده است .
علت منوط کردن ترخیص سویا به اجازه معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ، انحراف در قیمت کنجاله سویا نسبت به قیمت‌های مصوب اعلام شده است .
با اجرای چنین طرحی و تحت شرایط کنونی که به نظر میرسد تا تولیدکنندگان ، در اکثر موارد ، سویای مورد نیاز خود را با قیمتی بیش از ۴۲۰۰ تومان تهیه میکنند ، عملا فعالیت پرورش دهندگان طیور ، در کانال آزادسازی قیمت مولفه های تولید قرار گرفته است و اعلام رسمی خبر فوق پس از تصمیم گیری نهایی دولت ، شوکی ناگهانی را به بازار تولیدات این بخش ، وارد نخواهد کرد .
در نهایت ، آنچه که ذهن نگارنده را به خود معطوف ساخته است ، شرایط بازار ارز نیما ، پس از انتقال این بخش از نیازمندی های کشور به بازار ارزی فوق میباشد و پاسخ این سوال بزرگ که آیا این بازار ، توانایی تامین میزان ارز مورد نیاز صنعت طیور را خواهد داشت یا خیر ، به پس از اجرای احتمالی طرح موکول خواهد شد .

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور