امروز : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۹
سید شهاب الدین افضل گفت

مازاد تولید ۱۵۰ هزار تنی تخم مرغ در کشور دور از انتظار نیست

به نظر میرسد تا هنگام ایجاد ذخیره استراتژیک تخم مرغ در کشور فرا رسیده است .
مازاد تولید ۱۵۰ هزار تنی تخم مرغ در کشور دور از انتظار نیست
شنبه | ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ - ۰۷:۰۳ |
کد خبر : ۳۷۳ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، سید شهاب الدین افضل ، مدیرعامل اتحادیه مرغ تخمگذار و مادر استان اصفهان گفت : مازاد تولید در اقتصاد مانند تیغ دو لبه ممکن است بسته به رویکرد و زاویه نگاه ، فرصتی طلایی یا تهدیدی جدی باشد .

وی ادامه داد : کشور در شرایط کنونی ، توان تولید بیش از یک میلیون تن تخم مرغ درسال را دارا میباشد که با مدیریت صحیح و اندکی افزایش بهره وری و توسعه کیفی ، حتی بیش از ۲۰ درصد قابلیت افزایش کمی و کیفی دارد.

افضل بر این باور است که نیاز برآورد شده مردم به تخم مرغ ، در حدود ۸۵۰ هزارتن در سال بوده است که اگر این نعمت و برکت مازاد بر نیاز را مدیریت نکنیم همگی ضربه سهمگین و نابودگری را تجربه خواهند کرد .

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخمگذار و مادر استان اصفهان اذعان نمود که برآورد تولید یک میلیون تن تخم مرغ در سال ۹۸ در ایران ، دور از انتظار نیست و معنای آن ، مازاد تولید حدود ۱۵۰ هزار تن (۱۵درصد) خواهد بود که بی تردید با ادامه وضعیت کنونی حکم سیل را دارد .

افضل در ادامه ، دو راهبرد مکمل را برای مهار مازاد تولید محصولات کشاورزی و فرصت سازی پیشنهاد نمود .

نخست : صادرات محصول و خروج مازاد تولید از بازار البته با برنامه و رعایت اصول کیفی، رقابت و کسب منافع حداکثری ملی ضمن ملاحظه نیاز داخل و تضمین اولویت تامین تخم مرغ مصرف داخلی با مدیریت صحیح.

و دوم ، تبدیل و فرآوری محصول خام به کالایی با ماندگاری بالا و به نسبت کم حجم همانند پودر تخم مرغ .

افضل در پایان گفت : با توجه به اهمیت تامین تخم مرغ کشور به عنوان اولویت نخست و اصلی ، به نظر میرسد هنگام ایجاد ذخیره استراتژیک تخم مرغ کشور فرا رسیده است که راهبردی اساسی و مکمل صادرات خواهد بود و میتواند لنگری مطمئن برای کنترل موثر نوسانات هیجانی بازار و تکیه گاهی قابل برای امنیت غذایی کشور باشد.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور