امروز : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۴
دکتر علی آذروش

واکاوی قیمت گذاری گوشت مرغ در ایران – نگاهی به تجربیات موفق در عرصه های جهانی

به نظر میرسد تا قیمت گوشت مرغ در بخش تولید و به تبع آن در بازار مصرف ، نیازمند یک واکاوی جدید و برگرفته از واقعیتهای حاکم بر بازار میباشد .
واکاوی قیمت گذاری گوشت مرغ در ایران – نگاهی به تجربیات موفق در عرصه های جهانی
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۲۲:۰۸ |
کد خبر : ۵۸۴ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، دکتر علی آذروش ، دتمپزشک و کارشناس خبره صنعت تولید نیمچه گوشتی گفت : تولید کنندگان از قیمت اعلام شده توسط مسئولین تنظیم بازار گله مند هستند چرا که آثار این قیمت را نه در حال حاضر که در آینده می بینند و نگران از دست رفتن توان تولید خود ، و به طبع آن ، آسیب جدی بر پیکره تولید کشور هستند . تولیدی که در حال حاضر نه تنها سبد غذایی مردم را از بابت پروتئین حیوانی در وضعیت باثباتی نگه داشته است ، بلکه با ایجاد اشتغال به هر دو شکل مستقیم و غیر مستقیم ، کمک بزرگی را برای جذب نیروی کار به کشور نموده است .

وی ادامه داد : در این مسیر ، گردش مالی در عرصه بانکداری را که خود از مزایای پنهان این صنعت بزرگ کشور میباشد را نبایستی فراموش کرد .

آذروش گفت : این که چگونه و به چه روشی بایستی قیمت گوشت مرغ تعیین شود ، نیازمند بررسی بیشتری است ، ولیکن ، هم اکنون ، روش غالب در دنیا ، روش عرضه و تقاضا است . در این عرصه ، عرضه بیش از نیاز مصرف ، سبب کاهش قیمت و تقاضای بیش از عرضه نیز سبب افزایش قیمت میشود . بعنوان مثال در کشور چین که دومین تولید کننده گوشت مرغ در جهان است ، به دنبال شیوع بیماری تب آفریقایی خوک که باعث از بین رفتن حدود 40 درصد از تولید گوشت خوک مورد مصرف این کشور گردید ، گوشت مرغ ، بخشی از این کاستی را تامین نمود و به دلیل افزایش مصرف ، افزایش حدود 12 درصدی قیمت گوشت مرغ را در بازارتا این لحظه به همراه داشته است ، چرا که تقاضا بر عرضه پیشی گرفته است . لازم به ذکر است که افزایش تقاضای گوشت مرغ در چین ، باعث افزایش جهانی قیمت این محصول نیز شده است .

این کارشناس خبره صنعت طیور کشور اذعان نمود که در نگاهی دیگر ، شاید دغدغه مسئولین کشور ، حمایت از بخش بزرگی از اقشار جامعه است که از نظر روانی و مالی ، آمادگی پذیرش افزایش قیمت در گوشت مرغ را نداشته باشند . اگرچه این موضوع ، میتواند نگرانی به جا و درستی باشد ، ولیکن رفع این نگرانی ، راهکار مناسب خود را می طلبد. بدون شک ، قریب به اتفاق مرغداران و تولید کنندگان کشور ، گروهی مسئول و دلسوز جامعه و مردم هستند و عاشق به کار خود . تولید گوشت مرغ ، حرفه ایی بسیار پر مخاطره و پر ریسک است . تامین نهاده های سالم و با کیفیت ، مبارزه با بیماریهای محتلف که متاسفانه روز به روز نه فقط در ایران ، بلکه در اکثر کشورهای تولیدکننده دنیا سخت تر میشود ، پتانسیل جایگزینی گوشت مرغ برای سایر پروتیین های حیوانی و بالاخره ، شرایظ مدیریتی پرورش در فصول مختلف ، چه گرما و چه در سرما ، همه و همه فشار مضاعفی است که به تولیدکنندگان وارد میشود . با تمامی این شرایط ، به نظر میرسد تا نقطه ثبات برای کشور در بازار مصرف گوشت مرغ ، بایستی با حمایت از تولید تثبیت شود .

آذروش بر این باور است که سازمان دامپزشکی کشور ، بهتر از هر نهاد دیگری ، تاثیر بیماریها ، گرما و شرایط آب و هوایی و بالاخره ، کیفیت خوراک را بر تولید ارزیابی نموده است و می داند که عوارض حاصل از آنها ، چگونه کمیت ، و گاه کیفیت تولید را تحت تاثیر قرار می دهد . حال اگر به این معضلات ، مواردی چون هزینه های پنهان درخواست پشت بارنامه ، دستمزد اضافی خدمات و سایر هزینه های مرتبط را اضافه نماییم ، میتوان به این جمع بندی رسید که بایستی فرمول اجرایی تری را برای تولید کشور تعریف نمود .

این کارشناس خبره صنعت تولید گوشت مرغ در کشور گفت : مدیریت در مناطق محتلف کشور برای تولید ، دارای مولفه های متفاوت قیمت میباشد و از این رو ، نمیتوان قیمتی دستوری را برای این کالا در شرایط محتلف جغرافیایی تعریف نمود .

وی در پایان این نکته را یادآور نمود که با توجه به بالا بودن توان تولید به دلیل وجود زیرساختها ، بالا بودن مقطعی قیمت ها ، باعث آسیب بیشتر به تولید کنندگاه در دراز مدت میگردد . اتفاقی که طی چند دهه اخیر شاهد آن بوده ایم که باید راه کار مدبرانه برای آن داشت .

آذروش ، دارا بودن ذخائر مناسب در کشور و تعیین فقط کف قیمت توسط دولت و خرید تضمینی در مواقع بحرانی تولید را راهکاری مناسب و در خور شان تولید و بازار دانست و افزود : این همان روشی است که تجارت جهانی صنعت طیور در حال حاضر در سطح کلی از آن تبعیت میکند و گوشت مرغ با کمترین تنش در بازارهای هدف مدیریت میشود . تجربه ای که در حال حاضر ، در بازار مصرف چین بایستی دنبال کرد .

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور