امروز : شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹
اختصاصی

آیا ترکیه بازار تخم مرغ خود را در عراق از دست داده است؟

به نظر میرسد تا عراقی ها با تصمیمات اخیر خود ، آب سردی را بر سر تولیدکنندگان تخم مرغ در ترکیه ریخته اند .
آیا ترکیه بازار تخم مرغ خود را در عراق از دست داده است؟
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۱۲:۴۵ |
کد خبر : ۵۳۸ |
اخبار بین الملل

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، بر اساس آمارهای منتظر شده رسمی ، طی سال گذشته میلادی ، 71 درصد از صادرات تخم مرغ ترکیه به بازار عراق صورت پذیرفته است و 76 درصد از کل مصرف شهروندان عراقی را این محصولات وارداتی به خود اختصاص داده اند .

حجم معاملات ترکیه با عراق طی سال گذشته میلادی ، حدود 13 میلیارد دلار بود . عراق چهارمین خریدار عمده کالاهای ترک بود و در این بین ، حدود 12000 شرکت ترکیه ایی در حال فعالیت بودند .

اگرچه اتحادیه تولیدکنندگان صنعت طیور عراق بر این باور است که توان تولید نیازهای داخلی این کشور را دارند ، ولیکن مقامات عراقی معتقدند که به رغم سرمایه گذاری های جدید در بخش طیور این کشور ، این کشور تحت بهترین شرایط ، تنها توان تامین 30 درصد از نیازهای خود را دارد .

در حالی که تجار و مدیران ترکیه ایی طی هفته های اخیر در تلاش بودند تا مانع ایجاد شده در مسیر صادرات خود را بردارند ، طرف عراقی موانع جدیدی را بر راه صادرات سایر محصولات ترکیه ایی گذاشت . موضوعی که به نظر میرسد تا سبب شده است که تولیدکنندگان تخم مرغ در ترکیه ، از بیم ورشکستگی صنعت ، مجبور به کشتار گسترده طیور تخمگذار شوند .

این در حالی است که تجار ترک ، این تصمیم عراق را سیاسی توصیف میکنند و در این بین ، نقش ایران به عنوان متحد نزدیک بغداد ، پررنگ توصیف شده است .

اگرچه پس از دیدار دوجانبه وزیر بازرگانی ترکیه با برهام صالح و عادل المهدی ، ریاست جمهوری و نخست وزیر عراق ، امید میرفت تا بخشی از مشکلات این بخش مرتفع شود ، ولیکن منابع آگاه از دولت عراق بر این باورند که بهبود این شرایط در دستور کار بغداد قرار نگرفته است .

در نهایت ، بسیاری از مفسرین بر این باورند که با حضور کالاهای ایرانی در بازار عراق ، فضا برای مانور تخم مرغ ترکیه ایی ، محدود شده است . فرصتی طلایی برای ایران که بایستی از آن بهره برداری نماید .

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور