امروز : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۶
دکتر علیرضا گائینی

جنگ های تجاری بزرگ یا بازی تاج و تخت؟!

صادرکنندگان سویای ایالات متحده به چین میتوانند با نگاهی اجمالی به تجربه بازار صادرات مرغ آمریکا به روسیه ، پس از حمله این کشور به اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی ، شمایی کلی از آنچه که ممکن است طی ماه های آینده روی دهد را در نظر بگیرند .
جنگ های تجاری بزرگ یا بازی تاج و تخت؟!
جمعه | ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ - ۲۱:۱۶ |
کد خبر : ۶۱۷ |
اخبار بین الملل

کارشناسان بر این باورند که عکس العمل های بازار در پرونده جنگ تجاری ایالات متحده و چین و جنگ روسیه و اوکراین ، شباهت های بسیار زیادی دارند .

در هر دو مورد ، ایالات متحده ، بازار غالب صادرات بود .

این در حالی است که تا قبل از آغاز جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده ، چینی ها به طور متوسط ، بیش از ۵۷ درصد از سویای صادراتی ایالات متحده را خریداری می‌کردند . میزانی که با آغاز مناقشات اخیر ، به کمتر از ۲ درصد کاهش یافت .

اما در این بین ، داده ها حاکی از آن دارد که پس از کاهش خرید محصولات از ایالات متحده ، وضعیت به سختی به حالت عادی باز می گردد . به عنوان مثال ، روسیه از سال ۲۰۱۳ تاکنون ، خرید گوشت مرغ خود را از این کشور به طور کامل قطع نمود .

تغییر رویکردی که گرچه با تحریم‌های ایالات متحده همراه بود اما تاثیری را بر شرایط ایجاد شده نداشت .

این معادله زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم ، در هر دو مورد از جنگها و مناقشات یاد شده ، برزیلی ها به بازارهای هدف ایالات متحده نفوذ کردند و سهم خود را از محصولات یاد شده افزایش دادند .

هم اکنون برزیلی ها ، بزرگترین صادر کننده محصول سویا در جهان هستند . بسیاری بر این باورند که آتش سوزی های اخیر جنگل‌های آمازون ، ریشه در افزایش سطح زیرکشت این محصول در برزیل دارد .

از سوی دیگر ، اگرچه چینی ها بدون سویا و روس ها بدون گوشت مرغ صادراتی آمریکایی ممکن است دچار مشکلاتی در بازار خود شوند ، ولیکن در هر دو تجربه تلاش نمودند تا نه تنها نیازهای خود را به روش های متفاوتی رفع نمایند بلکه ، به صادرکنندگان محصولاتی از این دست نیز مبدل گردند . کما اینکه در حال حاضر روسیه در حال برنامه ریزی برای صادرات گوشت مرغ به چین می باشد .

در نهایت به نظر می‌رسد تا مناقشات تجاری از این دست ، فرصتی طلایی را برای برخی کشورها چون برزیل فراهم ساخته است تا بازار محصولات تولیدی صادراتی خود را بیش از پیش افزایش دهد .

 

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور